Świeże soki owocowe i warzywne są lubiane przez wszystkich, a do tego są istną bombą witaminową. Najlepsze to te przyrządzane w domu, ze składników jakie sami wybierzemy i przygotujemy.
Soki ze sklepu, choć opatrzone zapewnieniem że świeże i bez konserwantów, nigdy nie dają stu procentowej pewności swojego składu, a do tego ich cena nie jest niska. Najczęściej są dosładzane i zmieszane z wodą, co z pewnością nie poprawia ich wartości odżywczych, a zamiast owoców używane do ich przygotowania są zagęszczone soki. Zatem wniosek jest tylko prosty, najlepsze i najzdrowsze dla nas, są naturalne soki owocowo – warzywne przygotowane samodzielnie w domu. Składniki potrzebne do przygotowania soku to owoce i warzywa, które powinny być starannie wybrane, ponieważ z tych nieświeżych i nadgniłych z pewnością nie uzyskamy dobrej jakości soku. Dobrze jest znaleźć dobre i pewne źródło ekologicznych produktów, bo to daje nam pewność braku szkodliwych substancji chemicznych.
Jeśli musimy kupować w supermarketach, starajmy się kupować te które są sprzedawane luzem, nie w koszyczkach czy workach. Można wtedy wybrać najładniejsze i nieuszkodzone, co podnosi ich jakość, a tym samym jakość soku. W lecie i wiosną najlepiej jest kupować owoce i warzywa sezonowe, o pięknym aromacie i kolorach, na targach bezpośrednio od producentów lub w mniejszych sklepach warzywnych, gdzie często swoje towary sprzedają lokali producenci owoców i warzyw. Mając już składniki, pora przetworzyć je w sok. Najczęściej używane do tego są wyciskarki i sokowirówki. Oba urządzenia, choć mają to samo zadanie, czyli wyciśnięcie soku, to różnią się między sobą bardzo. Wyciskarki do soków mają wbudowany wałek jedno- lub dwuślimakowy, który miażdży owoce i warzywa, co ułatwia wyciśnięcie soku.
Wyciskarki to urządzenia wolnoobrotowe, nie nagrzewają się podczas pracy, sok jest wyciskany na zimno, co pozwala zachować jego właściwości odżywcze. Są to urządzenia bardzo wydajne, trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Soki jakie uzyskujemy z wyciskarek są wysokiej jakości, gęste, klarowne i z małą ilością piany. Dzięki systemowy wolnoobrotowej pracy silnika, soki zachowują większość witamin, enzymów i minerałów. Wyciskarka pracuje nieco wolniej od sokowirówki, ale za jej pomocą można uzyskać soki także z warzyw liściastych i traw pszenicznych, co nie jest możliwe w sokowirówkach. Sokowirówki rozcinają owoce i warzywa, a następnie dzięki sile odśrodkowej uzyskiwany jest sok. Sokowirówka się nagrzewa, co wpływa na utratę enzymów, witamin i minerałów zawartych w soku. Powstaje także spora ilość piany, sok jest mętny i pełen miąższu, pracuje jednak szybciej niż wyciskarka. Wybór urządzenia zależy od tego, czego oczekujemy w codziennym użytkowaniu. Jeśli chcemy szybko otrzymać sok, lepsza będzie sokowirówka, jeśli bardziej zależy nam na jakości soku, to lepiej wybierzmy wyciskarkę.